Jak radzić sobie z mokrym kaszlem u dziecka?

W większości przypadków rodzice nie lubią, gdy ich dzieci chorują, a co się z tym wiąże, dokładają wszelkich starań, aby taka sytuacja miała miejsce jak najrzadziej. Starają się odpowiednio ubierać dziecko, dbać o jego odporność i we właściwy sposób je odżywiać, jednak mimo tych wszystkich starań, może się okazać, że nasze dziecko jednak zachoruje. Wówczas trzeba wiedzieć jak sobie radzić z różnymi objawami choroby, kiedy możemy próbować działać sami, a kiedy trzeba się udać do lekarza, tak aby pomógł nam on swoją wiedzą i specjalistycznymi działaniami. Najważniejsze jednak będzie tutaj to, że choroba u dzieci zazwyczaj rozwija się w błyskawicznym tempie, a to oznacza, że trzeba je wówczas dokładnie obserwować, bo może się okazać, że w ciągu kilku godzin, jego stan ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Kaszel u dzieci – problemy z odkaszlnięciem

Jeżeli w płucach dorosłej osoby zbiera się wydzielina, to zazwyczaj nie mamy problemów, aby ją odpowiednio odkaszlnąć. Jednak mokry kaszel u dziecka może już nie być tak łatwy do wyleczenie, właśnie przez to, że dzieci nie potrafią jeszcze dobrze kaszleć, a co się z tym wiąże, może się okazać, że ta wydzielina nie będzie usuwana z organizmu tak jak powinna (czytaj więcej o mokrym kaszlu u dziecka). Jeżeli widzimy, że pojawił się kaszel mokry u dziecka, to ważne będzie to, abyśmy zaczęli mu podawać syropy, które będą miały za zadanie rozrzedzenie tej wydzieliny, a także odpowiednie jej wykrztuszenie.

Możemy dziecku pomóc także przez położenie go na swoich kolanach, z głową trochę niżej niż reszta ciała i opukiwaniem jego pleców. To sprawi, że wydzielina się odklei, a to znowu spowoduje, że dziecku łatwiej będzie odkaszlnąć. Im młodsze jest dziecko, tym częściej powinniśmy sięgać po tego typu zabieg, tak aby mieć pewność, że usuwa ono wszystko ze swoich płuc. Jeżeli mimo naszego działania, mimo stosowania syropów i opukiwania, mokry kaszel u rocznego dziecka, nadal będzie się utrzymywał, to koniecznie powinniśmy iść do lekarza. To on będzie mógł ocenić, na podstawie przeprowadzonych badań, czy to nadal jest zwykły kaszel, czy może zaczął się on już przekształcać w zapalenie płuc, które spowodowane będzie zalegającą wydzieliną.

Ile trwa mokry kaszel u dziecka

Nie mniej warto się dowiedzieć, mokry kaszel u dziecka ile trwa, tak abyśmy wiedzieli, kiedy powinniśmy podjąć dalsze działania. Jeżeli nasze dziecko kaszle już kolejny dzień, a my nie widzimy żadnej poprawy, to z pewnością będzie to najlepszy sygnał, że powinniśmy się udać do lekarza.

Dzieci muszą się nauczyć, co robić, aby odkaszlnąć wydzielinę, która zalega w ich płucach. Taka nauka trwa kilka lat, więc im młodsze jest nasze dziecko, tym ważniejsze jest, abyśmy podejmowali działania, które będą miały mu pomóc w tym zakresie. Dlatego właśnie musimy popatrzeć, jakie działania możemy tutaj zastosować, a także możemy zapytać lekarza, co on będzie nam tutaj proponował, tak abyśmy mieli pewność, że swoimi decyzjami pomagamy dziecku i robimy wszystko, aby mogło ono jak najszybciej pozbyć się tej wydzieliny, która zalega w jego płucach i przymusza go do kaszlu.