Czy jesteśmy przygotowani na bunt dwulatka?

Kiedy myślimy o zdrowiu dziecka, to raczej myślimy o jego zdrowiu fizycznym. O tym, czy nie kaszle, czy nie ma kataru, czy w jego ciele nie rozwija się jakaś inna choroba. Warto jednak wiedzieć, że zdrowe dziecko, to także takie, które nie ma żadnych problemów z psychiką, które potrafi zapanować nad swoim ciałem, nad emocjami, które potrafi sobie psychicznie poradzić z tym co dzieje się dookoła niego. To takie, które rozwija się prawidłowo w każdym zakresie, choć oczywiście na osiągnięcie odpowiednich umiejętności w zakresie panowania nad emocjami, potrzeba sporo czasu, dlatego też rodzice powinni się przygotować na to, że będą pojawiały się momenty, gdy dziecko nie będzie sobie z tym wszystkim radziło, a wówczas jego zachowanie, dla wszystkich w jego otoczeniu, może się okazać po prostu trudne.

Dziecko może przechodzić różne okresy

Wkładamy wiele wysiłku w to, aby zapewnić naszemu dziecku wszystko co najlepsze, a w pewnym momencie spotykamy się ze ścianą. Na każdą naszą propozycję słyszymy głośne „NIE”, nagle dziecko, które ładnie radziło sobie samodzielnie z wieloma czynnościami, nie potrafi samo zrobić nic, a spokojne dziecko potrafi się położyć na podłodze w sklepie i domagać się nowej zabawki. Takie zachowania dziecka, z pewnością są zaskoczeniem dla wielu rodziców, jednak warto wiedzieć, że to nic innego jak bunt dwulatka. Pojawia się on, bo dziecko sprawdza swoje granice, sprawdza na ile jesteśmy w stanie mu ustąpić, na ile jest w stanie wymusić na nas swoje oczekiwania. Jeżeli coś nie idzie po jego myśli, to wówczas dochodzi do nagromadzenia negatywnych emocji, a z tymi dziecko nie potrafi sobie jeszcze skutecznie radzić.

Objawy buntu dwulatka

Dlatego właśnie warto wiedzieć, że bunt dwulatka objawy swoje ma i nie powinniśmy mieć problemów z jego rozpoznaniem. Dziecko będzie marudne, do wszystkiego będzie niechętne, będzie próbowało swoim zachowaniem wymuszać na nas zrobienie tego co ono chce, a jeżeli nie dostanie tego, to pojawi się płacz, krzyk, tupanie nogami, rzucanie się na podłogę. Możemy być pewni, że w takich momentach, będzie nam niezwykle ciężko dotrzeć do dziecka, dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, co robić, gdy nasze dziecko wejdzie w bunt dwulatka jak sobie radzić, aby nie zwariować.

Bunt dwulatka – jak sobie poradzić?

Przede wszystkim rodzic powinien tutaj zachować spokój, z im większą złością będzie on reagował, tym gorsze będzie zachowanie dziecka, które w ten sposób będzie się dodatkowo nakręcało. Dlatego warto cierpliwie poczekać, aż dziecko wyładuje swoją złość, jednocześnie pilnując, aby nie zrobiło krzywdy sobie czy innej osobie. A kiedy już się uspokoi, warto mu wytłumaczyć, dlaczego nie możemy zrobić tego, czego ono od nas oczekuje. Jeżeli na bunt dwulatka porady zaczniemy szukać, to z pewnością wielu specjalistów będzie wspominało o tym, że jest to normalny etap w rozwoju dziecka i najlepsze co rodzic może zrobić, to po prostu spokojnie go przeczekać.

Warto ze spokojem podchodzić do takich wydarzeń, tak aby dziecko widziało, że jego zachowanie nie robi na nas wrażenia, bo wówczas prędzej przestanie je na nas wymuszać. Z drugiej strony, warto wiedzieć, że przed rodzicami jeszcze wiele takich buntów, w tym osławiony bunt nastolatka, więc może warto wykorzystać ten czas buntu dwulatka, na przygotowanie się do kolejnych takich okresów w życiu dziecka?