Ząbkowanie – ciężki czas dla dziecka i jego najbliższych

Są takie chwile w rozwoju dziecka, których nie da się pominąć, chociaż większość ludzi, w ogóle by się nie obraziła za taką możliwość. Do tych chwil z pewnością należy ząbkowanie, a więc moment, kiedy dziecku zaczynają wychodzić zęby. Oczywiście ile dzieci, tyle sposobów przechodzenia przez ten etap. Są takie, które w ogóle nie pokazują że cokolwiek się dzieje, a są takie, które bardzo przy tym cierpią i co chwilę okazują to swoim zachowaniem. Dlatego najlepiej zrobimy, jeśli się odpowiednio do tego przygotujemy, tak aby w razie konieczności, móc przynieść jak największą ulgę naszemu dziecku.

Ząbkowanie to długotrwały proces

Musimy sobie tutaj zdawać sprawę z tego, że ząbkowanie jest dość długotrwałym procesem, ponieważ dziecku musi się wybić 20 zębów. Proces ten zaczyna się więc mniej więcej w wieku miedzy 4 a 8 miesięcy, a kończy się gdy dziecko ma ukończone 36 miesięcy. Oczywiście ząbkowanie dzieli się na etapy i zazwyczaj pomiędzy wyżynaniem się kolejnych zębów następują mniejsze lub większe przerwy, nie mniej warto się tutaj uzbroić w cierpliwość, bo moment w którym to wszystko się skończy, może nam się teraz wydawać odległy w czasie.

Jeśli chcemy mieć pewność, że ząbkowanie u niemowlaka będzie jak najmniej uciążliwe zarówno dla niego, jak i dla jego bliskich, to powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie przedmioty, które mogą nam ułatwić przejście przez ten etap. Przede wszystkim warto mieć specjalne gryzaki, które będą twarde, wypełnione płynem, będą posiadały wypustki masujące dziąsła, które przecież swędzą, a do tego jeszcze będziemy mogli je schłodzić w lodówce, co niewątpliwie także przyniesie dziecku sporą ulgę.

Dodatkowo ząbkowanie może przejść mniej boleśnie, jeśli zakupimy odpowiednie maści, które będą chłodziły obolałe miejsce i jednocześnie, będą działały przeciwbólowo, jednak o ich odpowiednie dopasowanie, powinniśmy poprosić farmaceutę, albo lekarza, tak aby mieć pewność, że dana maść, będzie odpowiednia dla naszego dziecka.

Jak rozpoznać ząbkowanie?

Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, czy to już jest ten moment, w którym ich dziecku zaczynają wyżynać się zęby. Jeśli chodzi o to, jakie ząbkowanie objawy może dawać, to najczęściej jest to wkładanie wszystkiego do buzi, przygryzanie tych rzeczy i ich ciągnięcie, w tym czasie dziecko może być także bardziej marudne, może nie mieć ochoty na jedzenie, więcej płakać, albo może chcieć być ciągle blisko mamy czy innej, bliskiej mu osoby.

Dodatkowo jako objawy ząbkowania mogą być uznane luźniejsze niż do tej pory kupki, może w tym momencie dziecku także lecieć z nosa wodnisty katar, a jego dziąsła będą opuchnięte i gorące. Jeśli zauważymy właśnie takie objawy, to powinniśmy im jak najszybciej zaradzić. Zwłaszcza, że może się tutaj często pojawiać także stan podgorączkowy.

Pamiętajmy, że dzieci są różne. Jedno nie będzie wykazywało żadnych objawów, a później okaże się, że ma już wyrżnięty ząbek. Inne może być marudne przez kilka tygodni, możemy mieć problem z określeniem co mu jest, aż w końcu pojawi się ta upragniona, biała kreseczka i wszystko wróci do normy. Ząbkowanie to bardzo indywidualna sprawa.