Wypadnięcie macicy – dolegliwość, na którą cierpi coraz więcej kobiet

Mimo że jako społeczeństwo jesteśmy narodem coraz bardziej tolerancyjnym i o wielu sprawach, które przez naszych rodziców i dziadków z uporem wtłaczane były do sfery tabu, mówimy otwarcie i bez wstydu, nadal istniej spora grupa kobiecych dolegliwości, o których raczej się nie mówi, a jeżeli już poruszany jest ten temat, to określa się mianem „kobiecych spraw”, bez wdawania się w szczegóły. Zdaje się, że do tej grupy zalicza się także bardzo częsty problem wielu pań zwłaszcza w starszym wieku, jakim jest wypadanie macicy.

Organ będący symbolem kobiecości

Posiadanie macicy to chyba najważniejsza z cech, jaka odróżnia kobiet od mężczyzn. Ten narząd pełni niezwykle ważną rolę we wszystkich kwestiach związanych z posiadaniem dzieci – bez niego łożysko nie miałoby gdzie się przyczepić, a zatem rozwój nowego życia w łonie kobiety nie miałby najmniejszych szans na powodzenie. Bez macicy nie byłoby miesiączek, ale nie byłoby także ciąży: to organ absolutnie niezbędny, jeżeli myślimy o powiększeniu rodziny – bez niego jest to całkowicie niemożliwe. Trzeba jednak pamiętać o tym, by z uwagi na tak wielką jego wartość otoczyć go odpowiednią troską, taką jak regularne kontrolne wizyty u ginekologa oraz profilaktyczne badania przeprowadzane co najmniej raz w roku.

Macica po porodzie

Ciąża oraz poród to wydarzenia, które bardzo obciążają macicę. Rosnące w niej dziecko staje się z biegiem czasu coraz cięższe, przez co coraz bardziej naciska ono na dno macicy, które skutkiem tego ulega obniżeniu. To normalne zjawisko, ale można mu skutecznie przeciwdziałać: doskonale sprawdzają się w tym przypadku ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna macicy. Jeżeli są one w dobrej formie, to na pewno wypadanie macicy nie stanie się naszym problemem. Jednakże nie sama ciąża może odcisnąć ogromne piętno na stanie macicy: duży wpływ na nią może mieć także poród, który, mimo że o wiele krótszy od dziewięciomiesięcznej ciąży, może być dla niej naprawdę bardzo obciążający. Jedno nie ulega wątpliwości – po ciąży i porodzie macica zasługuje na odpoczynek. Dopiero po okresie jej regeneracji można na spokojnie określić jej stan oraz podjąć ewentualne kroki zmierzające do jego poprawy.

Wypadnięcie macicy – objawy

Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakich można się spodziewać ze strony macicy, zaraz po endometriozie, jest jej wypadanie. To przypadłość pojawiają się najczęściej u kobiet po ciężkim porodzie lub też u tych, u których na skutek zaawansowanego wieku mięśnie dna macicy, które odpowiadają za jej podtrzymywanie, są już w znacznym stopniu osłabione. Jak rozpoznać tę dolegliwość? Powinny nas zaalarmować objawy takie jak objawy przepukliny pochwy, ból w podbrzuszu i okolicy krzyża, wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz wysunięcie się narządu rodnego. Im wcześniej zauważymy ten problem, tym szybciej i skuteczniej można się z nim uporać.

Leczenie wypadającej macicy

Metody likwidowania problemów związanych z wypadającą macicą można podzielić na dwa rodzaje: metody nieoperacyjne i operacyjne. Do tych pierwszych zalicza się zwłaszcza fizjoterapię, leki hormonalne oraz stosowanie pesarów, do drugich – zabiegi polegające na korygowaniu aparatu wieszadłowego oraz korygujące aparat podporowy macicy.