Wybierz najlepsze akcesoria dla dzieci – jaki smoczek dla malucha?

Oprócz butelki, dość niezbędnym elementem składowym w wyprawce dla noworodka jest odpowiednio dobrany smoczek. Ma on bardzo duże znaczenie pomimo tego, że to zwykle niewielki przedmiot i jest używany przez stosunkowo krótki okres czasu. Główną rolą smoczka jest gwarantowanie możliwości ssania czegoś w dowolnym momencie, co działa uspokajająco i usypiająco, stanowi też alternatywę dla ssania piersi. Z tej przyczyny smoczki dla dzieci przeznaczone są teoretycznie tylko dla noworodków, ale praktyka pokazuje, że korzysta z nich również starsze potomstwo.

Idealny smoczek dla noworodka

W początkowym okresie życia dziecka, korzystanie ze smoczka stanowi po prostu zastępstwo dla piersi i pozwala przekierować odruch ssania na ten wygodny przedmiot. Nauczenie maluszka, że otrzymuje smoczek np. przy zasypianiu, uspokaja go i niweluje potrzebę wkładania do buzi palca czy nawet większej części ręki. Potrzeba ssania jest widoczna nawet u dzieci urodzonych przedwcześnie, stąd dobrze dobrany smoczek dla wcześniaka będzie zapewniał mu prawidłowe kształtowanie zgryzu (bo jest odpowiednio profilowany) i zagwarantuje tak ważny komfort psychiczny. Z uwagi na to, pytanie od kiedy smoczek uznać można za retoryczne, chociaż tak naprawdę dużo zależy od dziecka i jego charakteru.

Jak wybrać smoczek?

Z pewnych przyczyn smoczek dla dziecka jest traktowany jako dość kontrowersyjny przedmiot. Dlaczego? Niektórzy uważają, że przyzwyczajanie dziecka do smoczka wpływa negatywnie na jego rozwój psychiczny i może spowodować deformację zgryzu. Można powiedzieć, że smoczki mają taką samą liczbę zwolenników co przeciwników. Obiektywnie rzecz biorąc, obie „szkoły” mają trochę racji, ale te negatywne głosy wiążą się głównie ze smoczkami źle dobranymi bądź kiepskiej jakości. Dlatego tak istotne jest dokonanie właściwego wyboru. Ważne cechy tego przedmiotu to głównie rozmiar, kształt, jak również wymiary elementu tworzącego oś smoczka, tzw. tarczki. Niekorzystne efekty związane ze smoczkiem dotyczą również średniego czasu używania, dlatego też nie można traktować tego przedmiotu jako remedium na wszystko, każde zaniepokojenie maluszka lub po prostu nieobecność rodziców.

Rodzaje i możliwości smoczków

Żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości zapewniane przez smoczek, trzeba wybrać właściwy jego rodzaj. Jednym z modeli jest smoczek uspokajający, z miękką gumką wykonaną z lateksu lub silikonu. Takiego smoczka używa się, żeby zagwarantować maluszkowi spokojny odpoczynek lub zasypianie. Nie należy pozwalać na zbyt długie ssanie smoczka, trzeba też wiedzieć, jak wyparzyć smoczek, jeśli np. przypadkiem wypadnie na podłogę (absolutnie nie wolno wkładać go sobie do ust w celu oczyszczenia, bo działa to wręcz przeciwnie). Czasami można spotkać się też z takim określeniem jak smoczek dynamiczny. To smoczek stworzony z nieregularnie ułożonych warstw silikonu – taki układ zapewnia mu unikalne właściwości w porównaniu do zwykłych smoczków. W sprzedaży dostępne są różne modele, na przykład przeznaczone do karmienia oraz do uspokajania. Różnią się konstrukcją gumki, m.in. te do uspokajania muszą umożliwiać dziecku swobodne oddychanie nawet gdy będą dość długo używane.

Kiedy odstawić smoczek?

Konieczność korzystania ze smoczka zanika ok. drugiego roku życia dziecka, ale jeśli maluszek bardzo się do niego przyzwyczaił, nie trzeba nagle pozbywać się tego przedmiotu. Sporadyczne ssanie smoczka jest o wiele lepsze niż wykorzystywanie do tego własnego palca czy nawet całej dłoni.