Toksoplazmoza w ciąży – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Są takie schorzenia, których boi się wiele kobiet w ciąży i te, które dopiero planują zostać mamą. Dlatego warto się o tych chorobach jak najwięcej dowiedzieć, tak aby mieć świadomość z czym się one wiążą, ale jednocześnie, żeby wiedzieć, w jaki sposób można uniknąć zarażenia się nimi, tak aby niepotrzebnie nie wystawiać się na niebezpieczeństwo. Wówczas może się okazać, że będziemy spokojniejsze, a co się z tym wiąże, łatwiej będzie nam się skupić na tym, aby spokojnie i bez dodatkowego stresu móc przejść przez cały okres ciąży.

Groźna może być toksoplazmoza w ciąży

Jedną z chorób, której obawia się spora grupa kobiet, jest z pewnością toksoplazmoza w ciąży, która normalnie nie czyni w dorosłym organizmie zbyt dużego spustoszenia. Możemy nawet nie wiedzieć, że na nią zachorowaliśmy, bo łatwo ją pomylić z grypą. Jednak toksoplazmoza w ciąży może zagrażać dziecku, a im mniejszy wiek ciąży, tym to niebezpieczeństwo jest większe. Jeśli chcemy się dowiedzieć dokładnie, czym grozi toksoplazmoza w ciąży, to warto na ten temat porozmawiać z lekarzem.

Z pewnością dowiemy się od niego, że w pierwszym trymestrze może dojść nawet do poronienia, w drugim trymestrze może dojść do uszkodzenia układu nerwowego i oka, a w trzecim trymestrze może dojść do powiększenia wątroby i anemii. Dlatego tak ważne jest to, aby sprawdzić czy jesteśmy uodpornione na tą chorobę. Można to zrobić jeszcze przed zajściem w ciąże, albo gdy już w niej jesteśmy, poprzez przeprowadzenie odpowiedniego badania krwi.

Co więcej, warto wiedzieć, że pasożytem, który wywołuje tą chorobę, możemy się zarazić poprzez kontakt z kocimi odchodami, poprzez jedzenie surowego mięsa, picie mleka niepasteryzowanego, czy nawet kontakt z glebą, w której będzie się on znajdował. Dlatego też tak ważne jest to, aby dokładnie myć warzywa i owoce, a także zwracać uwagę na to co jemy.

Jakie są objawy?

Z pewnością zastanawiamy się nad tym, jakie są objawy toksoplazmozy w ciąży. Prawda jednak jest taka, że nie ma praktycznie żadnych, które mogłyby wskazywać na tą konkretną chorobę. Będziemy osłabione, będziemy miały powiększone węzły chłonne, mogą pojawić się bóle mięśni i stawów, a więc wszystkie objawy mogą wskazywać na grypę. Dlatego jeżeli zastanawiamy się, czy w naszym organizmie rozwija się toksoplazmoza w ciąży objawy niby by na to wskazywały, ale też może to być zwykłe przeziębienie, powinnyśmy wykonać odpowiednie badanie krwi. To ono pokaże, czy jesteśmy chore i czy jesteśmy odporne na tą chorobę. Może się okazać, że to badanie nas znacznie uspokoi, a przecież jego przeprowadzenie nie jest niczym skomplikowanym.

Warto przeprowadzić odpowiednie badania, które z resztą są konieczne pod koniec ciąży, tak aby w razie czego, można było przeprowadzić od razu odpowiednie leczenie. Co ważne, jeśli tylko możemy, to powinnyśmy unikać wszelkich czynników, przy których ryzyko zarażenia się tą chorobą jest dość duże, taka profilaktyka z pewnością w tym momencie będzie najlepszym rozwiązaniem, które warto zastosować.