Test obciążenia glukozą w ciąży jest obowiązkowy

Jeżeli przygotowujemy się do zajścia w ciążę, albo już w niej jesteśmy, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że teraz w naszym organizmie będzie zachodziło wiele różnych zmian. Część z nich będzie odbywała się w widoczny sposób i nie da się ich przegapić, jednak może się też okazać, że zaczną się u nas pojawiać choroby, z którymi wcześniej nie miałyśmy do czynienia. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy dowiedziały się, jakie badania w ciąży trzeba obowiązkowo wykonywać, tak abyśmy miały pewność, że wszystko jest pod należytą kontrolą.

Każda ciężarna musi zrobić test obciążenia glukozą w ciąży

To, że przed ciążą nie miałyśmy problemów z cukrzycą, wcale nie oznacza, że nie pojawi się ona w czasie ciąży. Może to być tak zwana cukrzyca ciążowa, która nieleczona, będzie zagrażała nie tylko naszemu zdrowiu, ale także zdrowiu naszego dziecka. Dlatego tak ważne jest to, aby każda kobieta ciężarna, w określonym przez lekarza czasie wykonała test obciążenia glukozą w ciąży. Taki test wykonuje się w ośrodku badań, gdzie pobierana jest krew. Najpierw badany jest poziom cukru we krwi, a jeśli jest on w normie, to przeprowadza się test obciążenia glukozą w ciąży.

Jak wygląda taki doustny test obciążenia glukozą w ciąży?

Jeśli nigdy nie miałyśmy jeszcze takiego testu, to z pewnością zastanawiamy się, jak on wygląda. Warto wiedzieć, że test obciążenia glukozą w ciąży odbywa się pod ścisłym nadzorem pielęgniarek. To one rozpuszczają przyniesioną przez nas glukozę, w takiej ilości w jakiej zalecił lekarz, w odpowiedniej ilości wody, a następnie podają nam do wypicia. Jeszcze przed jej wypiciem pobierają nam krew, która będzie próbką kontrolną naszego poziomu cukru we krwi. Następnie kiedy taki doustny test obciążenia glukozą zostanie przeprowadzony, musimy odczekać określoną ilość czasu, zazwyczaj godzinę, aby znowu została nam pobrana krew. Po tym pobraniu czekamy kolejną godzinę i znowu jest nam pobierana krew. Taki test obciążenia glukozą dla niektórych pań jest bardzo słodkim doświadczeniem, dodatkowo nie wiadomo jak zareaguje na niego organizm, dlatego warto, aby kobieta ciężarna na korytarzu nie czekała sama. Po pierwsze będąc z kimś szybciej minie jej czas, po drugie gdyby poczuła się gorzej, zawsze ktoś będzie pod ręką.

Test obciążenia glukozą wyniki daje bardzo dokładne

Jeśli już został wykonany test obciążenia glukozą wyniki otrzymamy stosunkowo szybko i później z nimi będzie trzeba udać się do swojego ginekologa. On zobaczy jak kształtowało się stężenie cukru w naszej krwi w wyznaczonych porach, czy nie przekraczało normy. Jeśli wszystko będzie w normie, to dobrze, jeśli okaże się, że jednak ta cukrzyca się u nas pojawiła, to lekarz podejmie odpowiednie kroki, tak aby stanowiła ona jak najmniejsze zagrożenie dla nas i dla dziecka.

Wykonanie takiego testu nie jest niczym groźnym, ani nieprzyjemnym, a dzięki niemu możemy uzyskać bardzo wiele, ważnych informacji na temat swojego organizmu. Dlatego też powinnyśmy pilnować terminu, w którym należy go wykonać.