Jak szybko zajść w ciążę?

Nowoczesna medycyna radzi sobie doskonale z wieloma trudnymi przypadkami, niejednokrotnie ratując ludzkie życie. Są jednak dziedziny, w których dość trudno jest uzyskać oczekiwane rezultaty za pomocą jednego prostego zabiegu czy leku. Przykładem niech będzie chęć posiadania dziecka – wiele par przez długi okres czasu próbuje spłodzić potomka, ale ich starania idą na marne. Owszem, istnieje sporo mniej lub bardziej niezawodnych metod ułatwienia sobie tej ważnej kwestii, ale są one jedynie jednym z rozwiązań.   W dalszej części artykułu znaleźć można kilka ciekawych porad, które mogą przyspieszyć pojawienie się na świecie długo oczekiwanego dziecka.

Jak szybko zajść w ciążę? Porady specjalistów

O tym, że bezpłodność staje się dużym problemem dzisiejszego świata, słychać dość często. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników, z którymi należy sobie radzić raczej globalnie, niż podczas terapii pojedynczych przypadków. Osobnym problemem są jednak trudności z zajściem w ciążę osób, które są teoretycznie i praktycznie całkowicie zdrowe i powinny bez najmniejszych kłopotów móc w sprzyjających warunkach spłodzić potomka. W takiej sytuacji nie trzeba się od razu załamywać, ale udać się do lekarza. Przeważnie trzeba odwiedzić specjalistę razem z partnerem, a następnie zastosować do otrzymanych rad. Mogą dotyczyć np.:

  • dni płodnych. Dni płodne, czyli czas, w którym masz największe szanse na zajście w ciążę, zaczyna się ok. 5-6 dni przed owulacją (jajeczkowaniem), a kończy się wkrótce po niej. To dobry moment, by zacząć starać się o dziecko.
  • częstotliwości zbliżeń – wiadomo, że bez tego nie uda się osiągnąć zamierzonego celu. Najlepiej uprawiać seks jak najczęściej w czasie tuż przed owulacją. Dużo zależy od temperamentu danej pary, ale nawet dość powściągliwi rodzice marzący o potomku powinni dobrze wykorzystać ten czas.
  • odpowiednich pozycji seksualnych – zdaniem niektórych specjalistów, również pozycja, w jakiej uprawia się seks, ma duże znaczenie i warto wybrać taką, która ułatwi spłodzenie potomka. Jak wynika jednak z najnowszych badań, nie ma to najmniejszego znaczenia.

Dieta cud – cudowna dieta płodności

Pomysł na specjalną dietę ułatwiającą zajście w ciążę pojawił się stosunkowo niedawno. Jest to ciekawy, a przy tym raczej przyjemny sposób wpływania na płodność, dlatego też warto bliżej się nim zainteresować. Ważne jest jednak, by na jakąkolwiek dietę tego typu udawać się pod kontrolą lekarza oraz uważać na przyjmowane leki – niektóre kolidują z tym, co się je, inne utrudniają dojście do zapłodnienia (wysuszają śluz, utrudniają ruch plemników). Wśród takich leków wymienia się np. antybiotyki, leki antyhistaminowe.

Dieta zwiększająca płodność

Kluczową kwestią podczas planowania diety zwiększającej płodność jest posługiwanie się tzw. kalendarzykiem. Trzeba po prostu zdawać sobie sprawę co do aktualnej fazy cyklu i spożywać odpowiednie produkty. Jak jednak je dobrać? Chodzi głównie o dostarczenie organizmowi takich składników, które poprawią gospodarkę hormonalną, usprawnią krążenie itd. Najważniejszym momentem cyklu jest czas przed owulacją i tuż po niej. W tym czasie należy bezwarunkowo odstawić używki oraz zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności. Zainwestuj w coś zawierającego dużą ilość kwasów omega-3, które wpłyną bezpośrednio na jakość krążenia krwi w organizmie. Mogą to być np. ryby, jaja, pieczywo z pełnego ziarna, zielone warzywa. Przy okazji w produktach tych znajdą się inne ważne składniki, m.in. witaminy z grupy B.