Sposoby na biegunkę u dziecka

Biegunka u małych dzieci jest nie tylko bardzo nieprzyjemną dolegliwością, ale także niebezpieczną – może szybko doprowadzić do odwodnienia. Może się pojawić w związku ze zjedzeniem czegoś niekorzystnego, alergią pokarmową lub np. na skutek stresu. Niezależnie od przyczyn, warto zdecydowanie jej przeciwdziałać oraz tak samo walczyć z już istniejącymi objawami.

Biegunka u dziecka – objawy

W przypadku niemowląt i starszych dzieci wyznacznikiem biegunki jest zwiększenie częstotliwości oddawania stolca nawet do kilkunastu razy w ciągu dnia. Zmienia się też konsystencja kupy na znacznie bardziej wodnistą, z elementami niestrawionego pokarmu. Na podstawie wyglądu tego, co dziecko wydali, można wstępnie ocenić charakter biegunki, a nawet czasem jej przyczyny. Na przykład, niepokojący dodatek krwi lub wodnistego śluzu w stolcu może świadczyć o zatruciu pokarmowym lub jakimś stanie zapalnym albo np. o alergii na mleko. Cierpiące na biegunkę niemowlę traci apetyt, odczuwa też bóle brzucha, może mieć gazy i wzdęcia. Przeważnie tak poważny stan trwa kilka dni, ale zdarzają się również biegunki przewlekłe – wtedy wszystkie niekorzystne symptomy mogą utrzymywać się nawet tydzień lub dłużej.

Sposoby na biegunkę u dziecka

Z uwagi na to, że biegunka u tak małego dziecka jest o wiele bardziej groźna, niż ta sama dolegliwość u osoby dorosłej, trzeba jej zdecydowanie przeciwdziałać. W pierwszej kolejności należy jednak ocenić, jakie jest podłoże choroby. Bywa, że w postaci biegunki objawiają się różne infekcje wirusowe, na przykład wywołane przez rotawirusy. W takim przypadku rozwolnieniu towarzyszy wysoka gorączka, wymioty, nudności, całkowity brak apetytu, a często również dolegliwości ze strony układu oddechowego. Tak samo biegunkę wywołać mogą bakterie, np. salmonella, czerwonka. Każdy tego typu stan należy uznać za zagrażający życiu, niezbędny jest więc natychmiastowy kontakt z lekarzem. Trzeba pamiętać, że u małego dziecka odwodnienie może bardzo poważnie wpłynąć na jego zdrowie, stąd nawet krótkotrwała biegunka jest groźna.

Co na biegunkę u dziecka?

Oprócz leczenia preparatami zaleconymi przez lekarza trzeba bardzo uważać na to, co się podaje dziecku z biegunką. Niedopuszczalne jest stosowanie popularnych leków dla dorosłych, nawet w odpowiednio mniejszych ilościach. Może to nie tylko nie poprawić stanu maleństwa, ale wręcz go pogorszyć lub spowodować różne dodatkowe objawy. Tego typu leki są dobre, ale nie znając przyczyn i charakteru biegunki oraz specyfiki produktu można bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Można za to wykorzystać szereg metod, by ułatwić dziecku powrót do zdrowia. Mowa tu na przykład o zapewnianiu mu odpowiednich ilości płynów, co bezpośrednio zapobiega odwodnieniu. Jeśli biegunce towarzyszą wymioty i inne objawy, picie może być również utrudnione, wtedy trzeba jednak skupiać się na podawaniu małych ilości płynów, ale znacznie częściej. Wszystkie stałe pokarmy muszą być lekkostrawne, sprawdzi się tu np. wielofunkcyjny kleik, potrawka z rozgotowanej marchewki, ugotowany ryż itd.