Przygotowania do ciąży – o czym należy pamiętać?

Ciąża to bardzo ważny czas w życiu wielu kobiet. Nic więc dziwnego, że chcą się one do niego odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli decyzja o dziecku została podjęta w wyniku wielu rozmów z partnerem i przemyśleń. Jak więc należy się przygotować do tego niezwykłego czasu, tak aby mieć pewność, że zrobiło się wszystko, aby te 9 miesięcy minęło spokojnie i w bezpieczny sposób? Warto wiedzieć o kilku obowiązkowych działaniach, które trzeba podjąć, jeśli planuje się posiadanie dziecka.

Czy można się przygotować do ciąży?

Wielu ludzi uważa, że nie ma takiego okresu, w którym bylibyśmy 100% gotowi na ciążę. Zawsze będzie coś do zrobienia, coś do osiągnięcia, a to oznacza, że nie możemy czekać na ten idealny moment, w którym nic innego nie będzie się liczyło. Nie mniej jak najbardziej wskazane jest planowanie ciąży. Zastanowienie się, czy chcielibyśmy, aby dziecko pojawiło się już w tym roku, czy może odczekamy jeszcze rok, aż obronimy tytuł magistra, albo wprowadzimy się do mieszkania, które obecnie jest na wykończeniu. Jeśli zaczniemy od takiego planowania, to łatwiejsze będzie później przygotowanie do ciąży. Warto wykonać badania krwi, moczu, a także sprawdzić czy nie mamy problemów z tarczycą, bo mogą nam one utrudnić zajście w ciążę. Co więcej, zawsze takie przygotowanie do ciąży powinno się zaczynać od wyleczenia wszystkiego, co nie do końca dobrze funkcjonuje w naszym organizmie. Jeśli mamy nadciśnienie, to warto je najpierw unormować, jeśli chorujemy na cukrzycę, to także warto porozmawiać z lekarzem na temat tego, co robić, aby ewentualne skutki tej choroby nie zaszkodziły dziecku. Im lepsze będzie takie nasze przygotowanie, tym spokojniejsza później będzie ciąża, bo będziemy miały świadomość, że zrobiłyśmy wszystko co w naszej mocy, aby przebiegła ona bez komplikacji. Dodatkowo jeśli marzy nam się ciąża witaminy odpowiednie powinnyśmy przyjmować już wcześniej, tak aby wspomóc nasz organizm i zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki mineralny, bo im lepiej on będzie pracował, tym łatwiej będzie nam nie tylko zajść w ciążę, ale także później ją donosić.

Przygotowania do ciąży – badania

Czasami jest tak, że kobiety zachodzą w ciążę błyskawicznie, już przy pierwszym podejściu. Czasami jednak mimo wielu starań nic się nie dzieje i upragnione dwie kreski na teście ciążowym, nie chcą się pojawić. Jeśli dotyczy nas taka sytuacji, że nadal nie pojawia się ta wymarzona ciąża badania dodatkowe powinniśmy wykonać, zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wówczas będzie wiadomo, czy wszystko działa jak należy, czy nie ma jakichś problemów genetycznych. Jeżeli się okaże, że z punktu widzenia medycyny nie ma żadnych przeciwwskazań do zajścia w ciążę, to będzie to oznaczało, że blokujemy się psychicznie, przez naszą chęć posiadania potomstwa. Wtedy najlepszą decyzją będzie odpoczynek, wspólny wyjazd i relaks, tak aby zmniejszyć to napięcie, które w nas jest.
Warto zobaczyć, jak można się przygotować na 9 miesięcy ciąży, tak aby mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby uniknąć komplikacji.