Problematyczne zaburzenia miesiączkowania

Menstruacja, zwana także miesiączką, to rzeczywistość każdej kobiety – comiesięczne krwawienie, które pojawia się w wieku dojrzewania, a kończy w czasie menopauzy, czyli każda kobieta zmaga się z tym problemem przez średnio trzydzieści lat. Okres sam w sobie dla wielu pań jest problemem (tylko niewiele kobiet nie skarży się w tym czasie na żadne dodatkowe dolegliwości), ale jeśli sam proces miesiączkowania jest dodatkowo zaburzony, wtedy sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Nieregularne miesiączki – przyczyny

W teorii cykl menstruacyjny kobiety trwa 28 dni, krwawienie trwa pierwsze 4 dni, a owulacja pojawia się w okolicach 14-15 dnia cyklu. To jest jednakże, jak wspomniano, teoria. W praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – niewiele kobiet może pochwalić się aż taką regularnością, jeżeli chodzi o długość cyklu, częstsze są cykle za długie, za krótkie lub też takie, które nie mają jakiejś określonej długości: co miesiąc nie wiadomo, czego się spodziewać. Za taką sytuację może odpowiadać bardzo wiele różnych czynników. Nieregularne cykle to bardzo często domena nastolatek, które dopiero co zaczęły miesiączkować i ich cykl jeszcze się nie ustabilizował. Pojawiają się także u kobiet po ciąży, kiedy równowaga hormonalna jeszcze nie wróciła do normy oraz u pań w okresie menopauzy. Problemy z długością cyklu  to również rzeczywistość kobiet, które odstawiły antykoncepcję hormonalną.

Problemy z zajściem w ciążę

Nieregularne miesiączkowanie to nie tylko spory stres (gdy okres się spóźnia, większość kobiet podejrzewa, że zaszły w ciążę), ale także problemy z samym zajściem w ciążę. Przez to, że w cyklu nie ma jakiejś wyróżniającej się regularności, trudno jest wyznaczyć dni płodne, w których szanse na poczęcie są największe. Ponadto krótka faza lutealna, czyli okres pomiędzy owulacją a miesiączką, w znaczącym stopniu utrudnia ewentualne zagnieżdżenie się zarodkowi. Na szczęście z większością tych problemów można skutecznie poradzić sobie stosując przepisane przez lekarza hormony, które należy stosować w określonych dniach cyklu, a także korzystając z bardziej naturalnych produktów, do których zalicza się na przykład wyciąg z wiesiołka.

Problematyczne zaburzenia hormonów

Wiele kobiet ma nieregularne cykle nie tylko dlatego, że są po ciąży, w okresie pokwitania czy też odstawiły hormony uniemożliwiające im zajście w ciążę – za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiadają także wszelkiego rodzaju zaburzenia hormonalne związane z takimi dolegliwościami, jak na przykład zespół policystycznych jajników, wszelkiego rodzaju guzy i zmiany w obrębie jajników czy też innego rodzaju choroby, które związane były z leczeniem polegającym na podawaniu bardzo wysokich dawek hormonów.

Fachowa pomoc

Praktycznie wszystkie problemy wiążące się z zaburzonym miesiączkowaniem mogą rozwiązać regularne wizyty u ginekologa – doświadczony lekarz na podstawie stanu naszego zdrowia oraz wyników badań jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie, które z pewnością da efekty w postaci poprawy stanu zdrowia oraz przywrócenia równowagi cyklowi menstruacyjnemu.