Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa, zgodnie z nazwą, może pojawić się w okresie po porodzie. Jest to zespół niespecyficznych objawów powiązanych z wieloma wątpliwościami dotyczącymi opieki nad dzieckiem, niewytłumaczalnym smutkiem czy też zaburzeniami snu. Właściwe rozpoznanie takiej depresji jest kluczowe, by można było podjąć określone środki zaradcze. Nie warto wyolbrzymiać, ani spłycać objawów, gdyż w życiu młodej matki komfort psychiczny jest wyjątkowo ważny, a do tego jej samopoczucie będzie udzielało się dziecku.

Objawy depresji poporodowej

Czas po porodzie bywa dość trudny dla kobiety, więc zdarza się, że tuż po przyjściu na świat dziecka pojawiają się objawy charakterystyczne dla lżejszej lub cięższej depresji. Powoli ustępuje dobroczynny wpływ hormonów, pojawia się zupełnie nowe wyzwanie – wychowanie młodego człowieka od jego pierwszych dni życia. Wiele kobiet w tym czasie częściej płacze, odczuwa zniechęcenie, rozstrojenie emocjonalne. Nie zawsze musi być to od razu depresja, gdyż tego typu uczucia są uzasadnione istotnymi zmianami w życiu młodej matki i nie zawsze od razu wiadomo, jak sobie z tym wszystkim poradzić. O depresji można mówić dopiero wtedy, gdy objawy wynikające ze złego samopoczucia psychicznego zaczną utrudniać normalne funkcjonowanie. Wśród nich można wymienić:

  • bezsenność albo odwrotnie – ciągłe niewyspanie
  • brak apetytu
  • zniechęcenie na myśl o obcowaniu ze swoim dzieckiem, lęk przed przyszłością
  • brak tzw. uczuć macierzyńskich w stosunku do maleństwa.

Depresja poporodowa a zdrowie matki

Z uwagi na wspomniane objawy, stan depresji poporodowej stanowi dość istotne zagrożenie dla zdrowia (a czasem nawet i życia) matki i dziecka. Niektóre dość wrażliwe psychicznie kobiety miewają nawet skłonności samobójcze lub różne niebezpieczne stany psychotyczne. Niejednokrotnie właśnie w związku z depresją tego rodzaju dochodzi do różnych, niekoniecznie odpowiednich zachowań w stosunku do nowonarodzonego dziecka. Niezbędne jest podjęcie leczenia pod kontrolą odpowiedniego specjalisty. Dzięki środkom farmakologicznym możliwe jest dość szybkie opanowanie groźnych objawów. Silne preparaty mogą być niewskazane podczas karmienia piersią, ale w takiej sytuacji lepiej przejść na karmienie sztucznym mlekiem, niż rezygnować z terapii.

Baby blues? Co to takiego?

Ta dźwięczna nazwa jest określeniem stanu trochę przypominającego depresję, ale znacznie łagodniejszego. Wiąże się np. z płaczem, rozdrażnieniem, niepokojem i całą grupą tego rodzaju stanów emocjonalnych. Zdarza się znacznie częściej niż depresja i występuje nawet tuż po porodzie (depresja może rozwijać się kilka tygodni). Nie wymaga leczenia farmakologicznego, ale często zabiera sporo przyjemnych chwil związanych z pierwszymi wspólnymi dniami matki i dziecka.

Czy smutek poporodowy jest groźny?

Z uwagi na możliwość wystąpienia tego typu problemów, młoda matka nie powinna być w tym czasie pozostawiona sama sobie. W otoczeniu najbliższych, którzy zapewniają niezbędne wsparcie,  dolegliwości nie powinny rozwinąć się w groźnym stopniu lub wcale. Jeśli jednak tylko pojawią się jakiekolwiek zmiany zachowania, dobrze jest od razu działać – rozmowa ze specjalistą, przejęcie części obowiązków przez rodzinę, skorzystanie z jakiejś formy rozrywki mogą się okazać przełomowe.