Mleko modyfikowane dla noworodka – czy podawać?

Mówi się, że dla dziecka najlepsze jest mleko mamy i to, aby piło je przynajmniej do szóstego miesiąca życia, a najlepiej do roku. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze jest naturalne mleko, skoro stworzone jest przez naturę i od wieków zapewniało odpowiedni rozwój, jednak prawda jest taka, że nie zawsze się da karmić naturalnie.

Dziecko może być z jakiegoś powodu odłączone od mamy, mama może mieć problemy z piersiami co będzie powodowało niemożność odciągania mleka czy prawidłowego przystawiania dziecka. W takich sytuacjach nie ma sensu na siłę upierać się przy mleku naturalnym, skoro do wyboru mamy mleko modyfikowane. Obecna technologia pozwala na wyprodukowanie go w najwyższej jakości i na stworzenie takiej mieszanki, która jest bliska mleku mamy, a jednocześnie posiada dodatkowo wiele różnych witamin i minerałów.

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka powinniśmy wybrać?

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że na rynku istnieje wiele rodzajów mleka, które możemy podawać naszemu dziecku. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy najlepsze mleko modyfikowane dla noworodka, to z pewnością powinniśmy porozmawiać z pediatrą. On będzie wiedział co jest najlepsze, które z nich posiada najważniejsze składniki odżywcze i które powinno być dobre dla naszego dziecko.

Nie mniej musimy pilnować, aby mleko modyfikowane dla noworodka było oznaczone odpowiednią cyfrą, bo wówczas będziemy mieli pewność, że dostaje ono to, co najlepsze, zwłaszcza, że skład takiego mleka będzie się zmieniał wraz z rozwojem dziecka. Najważniejsze jednak jest to, aby wiedzieć, że karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym nie jest niczym złym, jeśli się ono najada, śpi spokojnie i nic mu nie jest, to powinniśmy być spokojni i to powinno być dla nas najważniejsze.

Mieszać dwa rodzaje mleka?

Jeżeli mamy wątpliwości czy nasze dziecko się najada, kiedy jest karmione tylko mlekiem naturalnym, jeśli pediatra stwierdzi, że dziecko przybiera zbyt mało na wadze, to może się okazać, że konieczne będzie dokarmianie noworodka mlekiem modyfikowanym. Może się wówczas okazać, że takie mleko będziemy mu podawać po każdym karmieniu naturalnym, albo może się okazać, że będziemy je podawać naprzemiennie.

Ważne jednak jest tutaj to, że noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym ma zapewnioną odpowiednią ilość witamin i minerałów, więc bez wyraźnego polecenia pediatry, nie powinniśmy mu już podawać żadnych innych witamin. Do tego, otrzymuje on tutaj wszystko, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju, a więc nie będziemy musieli się o to martwić.

Warto poczytać jaki skład ma mleko modyfikowane, porozmawiać na ten temat z lekarzem. Może się wówczas okazać, że będziemy spokojniejsi wiedząc, że naprawdę podajemy naszemu dziecku to co jest najlepsze i że zapewniamy mu odpowiedni rozwój. Jedynie co, to musimy uważać, żeby podawać mu mleko z odpowiedniego przedziału wiekowego, tak aby mieć pewność, że faktycznie dostaje tutaj to wszystko, co jest najlepsze dla jego prawidłowego rozwoju.