Czy mama po porodzie powinna palić?

Wiele kobiet, przed zajściem w ciążę pali papierosy, a do tego często się zdarza, że palą one także w pierwszym okresie jej trwania, bo po prostu jeszcze o niej nie wiedzą. Na szczęście coraz częściej kobiety są świadome, jak papierosy wpływają na rozwój dziecka, a co się z tym wiąże, rzucają palenie od razu, gdy dowiadują się o ciąży i do jej zakończenia już nie palą. Są takie mamy, które dla dobra dziecka, nie sięgają już więcej po papierosy, ale czasami nałóg jest silniejszy. Skutkuje to tym, że od razu po porodzie mama wraca do dawnych przyzwyczajeń i na nowo zaczyna palić. Ale czy takie zachowanie jest bezpieczne? Czy nie szkodzi ono dziecku, które w tym czasie bardzo szybko się rozwija?

Palenie papierosów wywołuje negatywny wpływ na organizm

Oczywiście, wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie i ciało osoby, która pali. Jednak tak naprawdę mało kto, dopuszcza do siebie świadomość, że paląc papierosy szkodzi nie tylko sobie, ale także innym osobom, które przebywają w jego otoczeniu. Dlatego też warto wiedzieć, że palenie a karmienie piersią, nie są dobrym połączeniem.

Wszystko co mama je i pije w tym okresie, dostaje się do pokarmu, dlatego tak ważne jest to, aby mieć tutaj odpowiednią dietę. Tak samo dzieje się w momencie palenia papierosów, substancje, które się wówczas uwalniają, mają negatywny wpływ nie tylko na organizm mamy, ale także na organizm dziecka. Co więcej, warto też wiedzieć, że sami lekarze na zagadnienie palenie papierosów a karmienie piersią, reagują bardzo zdecydowanie i są na „nie”. Zwłaszcza, że bardzo mało osób po wypaleniu papierosa bierze prysznic i zmienia wszystkie ubrania, a to oznacza, że nawet jeżeli wychodzimy zapalić na balkon, to i tak wszystkie te szkodliwe substancje są przenoszone na inne osoby. A przecież dziecko podczas picia mleka przytula się do mamy, a to oznacza, że tym bardziej jest narażone na wchłanianie tego wszystkiego, co unosi się dookoła niej, a co pochodzi z papierosów.

Palenie a karmienie piersią

Dlatego właśnie palenie podczas karmienia piersią nie powinno mieć miejsca, jeżeli chcemy, aby nasze dziecko się dobrze rozwijało, aby jego organizm nie był zatruwany, zwłaszcza że jest on jeszcze za słaby, aby samodzielnie próbować się bronić, przed tymi wszystkimi, złymi substancjami. Na ten temat, podobnie jak na temat picia alkoholu podczas ciąży i karmienia piersią, opinie są dość jednoznaczne i znane są od lat. Dlatego nie powinniśmy mieć problemów, aby znaleźć medyczne publikacje, pokazujące zależność karmienie piersią a palenie papierosów. Jeżeli nie przekonają nas słowa bliskich, to może przekonają nas wyniki tych badań, które niejednokrotnie poparte są różnego rodzaju obrazkami.

Skoro papierosy mają negatywny wpływ na nasze ciało, to z pewnością tak samo negatywnie będą działały na ciało niemowlaka, zwłaszcza że jego układ odpornościowy i nerwowy nie jest jeszcze do końca ukształtowany. A to oznacza, że skutki zetknięcia z papierosem, mogą być jeszcze gorsze i mieć wpływ na dalsze lata dziecka.