Kolor mleka matki – od czego zależy i co oznacza

Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że mleko ma zawsze biały kolor. Takie widzimy w kartoniku, takie zawsze pijemy od krowy, więc dlaczego mleko matki miałoby mieć inny kolor? Prawda jednak jest taka, że może mieć ono różne kolory, w zależności od tego czy jest to mleko początkowe, przejściowe, czy dojrzałe, a co więcej, na jego kolor może mieć nawet wpływ dieta matki karmiącej. Dlatego warto wcześniej się dowiedzieć, jaki kolor może mieć mleko matki, tak aby później, przy jego odciąganiu niepotrzebnie się nie stresować.

Kolor mleka matki karmiącej – od czego zależy?

Większość mam karmi dzieci bezpośrednio z piersi, a to oznacza, że nie mają one nawet możliwości poznania koloru swojego mleka. To też sprawia, że nawet nie mają świadomości, że kolor mleka matki zmienia się w zależności od wielu czynników, a chociaż może ono być białe, to równie często spotykane jest różowe czy pomarańczowe. Jeśli będziemy wiedzieli, jaki kolor mleka matki karmiącej możemy obserwować, to nie będziemy się denerwowali, gdy zobaczymy, że jest ono niebieskawo – białe, bo będziemy wiedzieli, że to naturalny kolor mleka przejściowego, który utrzymuje się w okolicach dwóch tygodni.

Żółty kolor mleka matki to nie tylko siara

Jeśli zapytamy większość kobiet o to, kiedy pojawia się żółty kolor mleka matki, to z pewnością większość z nich powie, że to kolor siary, a więc tego pierwszego mleka, które dziecko otrzymuje od razu po urodzeniu. I faktycznie tak jest, siara ma zabarwienie żółtawe. Warto jednak wiedzieć, że żółty kolor mleka matki może się pojawić także wtedy, gdy je ona dużo żółtych i pomarańczowych produktów, takich jak chociażby dynia czy marchewka. Co więcej taki kolor też będzie miało mleko po zastoju, bo gdy znajduje się ono dłuższy czas w piersi przybiera formę bardziej skondensowaną i zaczyna przypominać siarę.

Kolor mleka matki może być różowy

Warto też sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli jemy dużo buraków, albo pijemy soki, które zawierają właśnie taki barwnik, to szybko może się okazać, że kolor mleka matki także zmieni się na różowy. Dlatego też jeśli planujemy odciągać mleko, warto się dowiedzieć, jakie może mieć ono kolory, a także warto zwracać uwagę na swoją dietę, tak aby niepotrzebnie się nie stresować. Kolor mleka matki karmiącej będzie się zmieniał w zależności od wielu czynników, nie tylko od jedzenia, ale także od tego jak długo karmimy dziecko, czy odciągamy mleko przed karmieniem czy po nim. Im więcej więc będziemy wiedziały na ten temat, tym z pewnością będziemy spokojniejsze.

Warto poczytać jak najwięcej na ten temat, popytać w poradni laktacyjnej. To naprawdę jest przydatna wiedza, taka która będzie w stanie nas uspokoić, jeśli okaże się, że w laktatorze nasze mleko ma inny kolor niż biały, którego się spodziewałyśmy. Poza tym, sam fakt, że mleko matki może przyjmować tak różne kolory, jest na tyle ciekawy, że z pewnością warto go dokładniej poznać, bo może się okazać, że ten temat naprawdę bardzo nas zainteresuje.