Kolka u niemowlaka – co robić?

Kolka jest dość często spotykaną dolegliwością u niemowląt. Bywa, że wpędza w panikę rodziców, zwłaszcza jeśli chodzi o ich pierwsze dziecko. Na szczęście nie jest to choroba, ale pewna przypadłość, która „lubi” się powtarzać i wywołuje nieprzyjemne objawy bólowe. Ciężko jest zabezpieczyć się przed jej atakiem. Może wystąpić już w bardzo wczesnym okresie życia dziecka, przeciętnie pod koniec pierwszego miesiąca.

Czym jest kolka?

Kiedyś próbowano uzależnić występowanie kolki od pokarmu podawanego dziecku, tzn. niemowlęta karmione naturalnie miały zapadać na nią rzadziej niż te, którym podaje się mleko modyfikowane. Ten mit został jednak obalony, dziś wiadomo już, że rodzaj pokarmu używany do karmienia malucha nie ma żadnego związku z objawami kolki (ale ogólnie chodzi o kwestie pokarmowe). Dolegliwość bardzo łatwo rozpoznać, wiąże się ona bowiem z intensywnym płaczem dziecka, niepokojem, trudnościami z zasypianiem. Taki stan „stawia na nogi” cały dom, co oczywiście stanowi wskazanie do podjęcia walki z kolką.

Kolka u niemowlaka – przyczyny

Występowanie kolki wiąże się z tym, że przychodzący na świat maluszek nie zna jeszcze rodzaju pożywienia, jaki będzie otrzymywał, a jego układ pokarmowy nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty, by sobie z taką zmianą poradzić. Kolka pojawia się niezależnie od tego, czy niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, czy też dostaje specjalną mieszankę mleczną. Czasem intensywne kolki wskazują na alergię pokarmową, np. nietolerancję laktozy.  Może się też zdarzyć, że normalnie kolka nie występuje, ale zdarza się gdy karmienie odbywa się zbyt szybko bądź karmiąca kobieta nie prowadzi zdrowego trybu życia (stres, używki, niektóre rodzaje jedzenia u matki również będą intensyfikować kolkę). Chwilowe lub trochę dłużej utrzymujące się objawy kolki mogą być powodowane też „połykaniem” powietrza podczas karmienia, co zdarza się nieraz przy niewłaściwej technice przystawiania dziecka do piersi.

Dokuczliwe objawy

Przeważnie rodzice są w stanie od razu odróżnić, kiedy maluszek płacze z powodu kolki, a kiedy np. z powodu mokrej pieluchy. Głośny, rozpaczliwy płacz jest jednym z typowych objawów kolki. Łatwo też zauważyć różnicę w wyglądzie i pozycji brzuszka niemowlęcia. Występuje charakterystyczna wypukłość, brzuszek jest wzdęty, nabrzmiały. Z uwagi na dużą bolesność wywołaną kolką dziecko będzie też wiercić się, wyprężać, kurczyć nóżki w zależności od intensywności objawów.

Co na kolki?

Dokuczliwe kolki potrafią utrudnić funkcjonowanie wszystkich członków rodziny, gdyż płacz niemowlęcia nie pozwoli zasnąć. Dziecko z kolką wymaga zdecydowanej pomocy, głównie polegającej na niwelowaniu napięcia w brzuszku. Dobrze działa np. delikatny masaż, jak również zapewnienie maluszkowi ciepła i bliskości. Niektóre dzieciaczki szybciej uspokajają się w przyjemnej temperaturze wody, więc kąpiel może okazać się równie dobrym rozwiązaniem. Najlepszym rozwiązaniem w kwestii kolki jest po prostu zapobieganie jej wystąpieniu. Bardzo dużo zależy od odpowiedniej diety matki lub składu mieszanki mlecznej podawanej butelką. Trzeba też uważać na połykanie powietrza przez dziecko.