Co działa najlepiej na odparzenia u dzieci?

Odparzenia są jednym z dość często spotykanych problemów w przypadku małych dzieci, korzystających jeszcze z pieluszek. Nie są zbyt groźne, ale powodują spory dyskomfort i mogą przerodzić się w gorszą postać – pieluszkowe zapalenie skóry. Kojarzą się z zaniedbaniami higienicznymi, ale mogą wystąpić nawet u niemowląt, które korzystają ze wszystkich niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Higiena – najlepszy środek na odparzenia u dzieci

Jedną z najważniejszych przyczyn powstawania odparzeń u niemowląt jest narażenie delikatnej skóry dziecka na styczność z wypełnioną lub przemoczoną pieluchą. Wystarczy dość krótki czas, żeby doszło do podrażnienia i zaczerwienienia skóry, gdyż nie posiada ona aż tak rozwiniętej warstwy tłuszczowej jak u dorosłych osób. Pozostające przez pewien czas odchody rozkładają się i w efekcie tego procesu powstaje amoniak – o jego wpływie na skórę nie trzeba dużo mówić. Delikatna skóra maluchów jest jeszcze bardziej podatna na tego typu oddziaływanie, stąd tak duże prawdopodobieństwo powstania odparzenia na jej powierzchni. Żeby uniknąć zagrożenia, należy bardzo często myć dziecko oraz pilnować zmiany pieluszki zawsze po tym, jak znajdzie się w niej dowolny „ładunek”. Nie ma znaczenia, jakiej pieluchy się używa. Zarówno tetrowe, jak też nowoczesne jednorazowe pieluszki mogą spowodować odparzenia, więc niezbędne jest po prostu częste sprawdzanie, co dzieje się wewnątrz.

Nieprzyjemne w skutkach odparzenia pupy u dziecka

Dzięki regularnemu myciu dziecka i pilnowaniu o zmianie pieluszki, gdy tylko pojawi się w niej jakakolwiek zawartość, można dość skutecznie unikać odparzeń. Nie zawsze jednak zaniedbania higieniczne są jedynym „wrogiem” w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością. Niejednokrotnie zmiany na skórze, zaczerwienienie i podrażnienia wynikają z wysokiej temperatury w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Dziecko pod pieluszką poci się i kontakt z tą wilgocią również wywołuje powstawanie odparzeń, często dość nieoczekiwanie. Podczas biegunki (sprawdź sposoby na biegunkę u dziecka) bądź jakiejkolwiek choroby niemowlę jeszcze bardziej narażone jest na odparzenia w związku ze zmianą konsystencji stolca i częstotliwości wydalania.

Odparzona pupa u dziecka – sposoby na pozbycie się dolegliwości

Niezbyt poważne odparzenia łatwo się leczy dzięki drobiazgowemu podejściu do higieny. Po każdym myciu ważne jest dokładne osuszenie intymnych okolic i zastosowanie odpowiedniego środka. Nie można wybierać preparatów na własną rękę, bo mogą jeszcze bardziej podrażniać, warto w tej sytuacji zdać się na wiedzę i doświadczenie lekarza. Silniejsze zmiany wymagają bardziej zdecydowanego działania, np. stosowanie tłustego kremu czy pozostawianie dziecka na pewien czas bez założonej pieluszki. Jest to dobry sposób, który jednak ma szanse „wyjść” jedynie w domowym zaciszu. Można wykorzystać okazję po umyciu maluszka lub też chwile przy przebieraniu go. Dzięki takiemu „wietrzeniu” skóry może ona odpocząć od ciągłego pozostawania pod przykryciem dość przylegającą warstwą pieluchy dowolnego rodzaju.