Czy interesuje nas kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Kiedy rodzi się dziecko, zaczynamy się zastanawiać, jakie będą poszczególne etapy jego rozwoju. Oczywiście wszyscy mniej więcej wiedzą, kiedy takie dziecko zacznie siadać, chodzić, mówić, a przynajmniej kiedy powinno, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie postępy w krótkim czasie potrafi zrobić taki mały człowiek. Wielu przyszłych rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że od razu po narodzinach ich dziecko będzie miało zbadany słuch, dzięki czemu będzie można określić, czy działa on w prawidłowy sposób, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że noworodek po urodzeniu widzi bardzo słabo i dopiero później jego wzrok się wyostrza.

Od kiedy noworodek zaczyna widzieć – zagadnienie od lat interesowało naukowców

Może nam się wydawać, że skoro od razu po narodzinach dziecko słyszy całkiem dobrze, to tak samo jest ze wzrokiem. Jednak tutaj jesteśmy w dużym błędzie, jeśli tak właśnie myślimy. Od lat naukowcy prowadzili szereg różnych badań, które miały nam odpowiedzieć na pytanie, kiedy noworodek zaczyna widzieć. Na początku odkryto, że dziecko od razu po urodzeniu widzie tylko w 5%. Tak naprawdę najlepiej widzi te rzeczy, które są od niego oddalone o 20-30 cm, a więc te, które znajdują się w takiej odległości, jak mniej więcej głowa mamy, która karmi je piersią. Dodatkowo szukając odpowiedzi na pytanie kiedy noworodek zaczyna widzieć, okazało się, że na samym początku najlepiej widzi on barwy jaskrawe i kontrastowe, a więc czarny – biały, albo czerwony – żółty.

Dalsze odpowiedzi na pytanie – od kiedy noworodek zaczyna widzieć

Prowadzenie dalszych badań, pozwoliło nam odkryć, że dziecko z każdym dniem widzi coraz lepiej, aż w końcu w wieku 6 miesięcy widzi aż o 800 razy lepiej, niż od razu po urodzeniu. Co więcej, warto stymulować jego wzrok poprzez pokazywanie gruchawek z określonej odległości, tak abyśmy mieli pewność, że w prawidłowy sposób wspieramy rozwój naszego dziecka. To pozwala nam określić kiedy noworodek zaczyna widzieć.

Czy znamy pewną odpowiedź na pytanie kiedy noworodek zaczyna dobrze widzieć?

Jeśli jednak chcemy uzyskać odpowiedź, na pytanie odnośnie tego, kiedy noworodek zaczyna dobrze widzieć, to warto wiedzieć, że dzieje się to dopiero w niemowlęctwie. W wieku kilku miesięcy jego wzrok się wyostrza i przestaje był dwuwymiarowy. Taka zmiana postrzegania widzenia, z pewnością będzie bardzo pomocna podczas nauki raczkowania i chodzenia. Jeśli chcemy mieć wiedzę kiedy noworodek zaczyna dobrze widzieć, to z pewnością musimy sobie zdawać sprawę z tego, że z każdym dniem widzi coraz lepiej, jednak potrzeba kilku miesięcy, aby jego wzrok się poprawił, wyostrzył, a oko swoją budową zaczęło przypominać oko dorosłego, czy starszego dziecka.

Warto posiadać tego typu wiedzę, bo mając świadomość od kiedy noworodek zaczyna widzieć i wiedząc, że na początku dostrzega tylko kontrastowe kolory, nie będziemy mieli oporów, aby na początku kupować mu głównie czarno-białe książeczki, których obecnie znajdziemy coraz więcej na rynku wydawniczym przeznaczonym dla dzieci.