Bóle wzrostowe u dzieci – w jakim wieku mogą się pojawiać?

Nasze dziecko budzi się w nocy z płaczem i narzeka na ból nóżek? Oczywiście żadnych objawów bólowych nie możemy ignorować, bo tak naprawdę nie możemy przewidzieć, co dzieje się w ciele naszego dziecka, jednak jeśli jest ono w wieku między 4 a 12 lat, a ból ustępuje dość szybko, a do jego złagodzenia wystarczy nasz delikatny masaż, to istnieje spora szansa, że mamy do czynienia z bólem wzrostowym. Cierpi na nie spora ilość dzieci i choć lekarze nie do końca potrafią powiedzieć, skąd się on bierze, to pewnym jest, że spowodowany jest wzrostem i rozwojem naszego dziecka.

Bóle wzrostowe u dzieci w jakim wieku są najczęściej?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci bardzo szybko rosną. Co prawda lekarze nie potrafią ocenić, czy szybciej rosną mięśnie czy kości, ale fakt jest taki, że w okresach szybszego wzrostu mogą się pojawić bóle wzrostowe u dzieci. Pojawiają się one najczęściej nocą i trwają od kilku do kilkudziesięciu minut, jednak chociaż niegroźne, to jednak są dość bolesne. Dlatego bóle wzrostowe u dzieci w jakim wieku się pojawiają warto wiedzieć, tak abyśmy byli na nie przygotowani w odpowiedni sposób.

Najczęściej pojawiają się u starszych przedszkolaków, jednak u młodszych dzieci także mogą się pojawić. Co więcej, bóle wzrostowe u dzieci w jakim wieku ustają także warto wiedzieć. Przeważnie ma to miejsce przed okresem pokwitania, ale wcześniej może się jeszcze pojawić ból u dziewczynek w okolicach 9 roku życia, a u chłopców w okolicach 12 roku życia.

Maść na bóle wzrostowe u dzieci jest przydatna

Kiedy pojawiają się takie bóle wzrostowe u dzieci, mogą być one na tyle przykre, że wybudzą dziecko ze snu. Wówczas będzie ono z płaczem narzekało, że bolą go nogi pokazując głównie na: łydki, uda i pod kolanami. Dlatego warto się zaopatrzyć w maść na bóle wzrostowe u dzieci, która połączona z delikatnym masażem szybko przyniesie ulgę i co więcej sprawi, że dziecko będzie mogło spokojnie zasnąć. Takie bóle wzrostowe u dzieci mogą się pojawiać przez kilka nocy i później przestać, jednak jeśli coś nas zaniepokoi, to koniecznie powinniśmy udać się do lekarza.

Jakie bóle wzrostowe u dzieci objawy mogą dawać?

Z pewnością interesuje nas to, jakie bóle wzrostowe u dzieci objawy mogą dawać, tak abyśmy mieli możliwość je odpowiednio rozpoznać. Pojawiają się przede wszystkim nocą, dziecko skarży się na ból chociaż nie ma żadnych innych objawów świadczących o chorobie, takich jak: obrzęk czy zaczerwienienie. Ból przechodzi zazwyczaj w ciągu 10 do 30 minut, a pomóc w tym może masaż rodziców.

Jeżeli nasze dziecko, po nocnym ataku bólu, będzie wesołe, radosne, będzie swobodnie biegało i dokazywało tak jak zawsze, to istnieje spora szans, że wieczorem faktycznie doświadczyło bólów wzrostowych. Jednak jeśli taka sytuacja powtarzałaby się znacznie częściej, albo doszłyby jakieś inne objawy, to koniecznie powinniśmy udać się do lekarza, tak aby mógł on wykluczyć rozwój innej choroby, związanej chociażby ze stawami.