Akcesoria dla dzieci – jak je dobrze wybrać?

Robienie zakupów dla dziecka jest nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim konieczne. Zanim maluszek przyjdzie na świat, rodzice często gromadzą tzw. wyprawkę, z której można wygodnie korzystać nawet zaraz po porodzie. Jedną z bardzo istotnych części takiej wyprawki jest butelka dla dziecka. Może się przydać nawet w początkowym okresie życia dziecka, gdy zalecane jest karmienie go naturalnym pokarmem – zawsze można przelać w przygotowaną butelkę zapasowy pokarm i np. zabrać ze sobą na spacer. To dobry pomysł przy bardzo obfitej laktacji lub nieregularnych porach kamienia.

Jaka butelka dla noworodka?

Wybór najlepszej butelki niekoniecznie będzie łatwy. Główną tego przyczyną jest ogromny asortyment sklepów, w ofercie przeznaczonej dla najmłodszych znajdują się i zwykłe butelki, i te z dodatkowymi funkcjonalnościami. Trzeba wybrać mądrze, nie przepłacając, bo z uwagi na specyfikę tego przedmiotu tak czy tak należy kupować nową butelkę co mniej więcej trzy miesiące. Jeśli planujesz na początku karmić dziecko piersią, twoim wyborem powinna być najzwyklejsza butelka plastikowa, o którą łatwo będzie zadbać i która nie przysporzy dodatkowych trudności podczas korzystania z niej. Dzięki właściwemu dbaniu o butelkę dość rzadko używaną będzie można z niej korzystać dłużej niż wspomniane trzy miesiące, jednak trzeba wtedy pamiętać o zachowaniu idealnej higieny po każdym użyciu, dokładnym suszeniu i odpowiednim przechowywaniu. Jeśli maluszek korzysta z butelki dla dzieci bardziej aktywnie, np. korzystacie z mleka modyfikowanego, można kupić niewielkie plastikowe butelki – dwie lub trzy, żeby na zmianę ich używać. Za jakiś czas trzeba będzie zastąpić je większymi, później znowu, bo teoretycznie jedna butelka powinna starczać na jedno karmienie.

Z czego powinna być zrobiona butelka dla noworodka?

Najczęściej spotyka się plastikowe, szklane, a także wykonane z lekkiego silikonu. Kwestia materiału jest o tyle istotna, że każdy wymieniony ma swoje wady i zalety. Dopóki dziecko nie je samo, doskonałe będą butelki do karmienia wykonane ze szkła. Są wygodne i łatwo utrzymuje je się w idealnej czystości, a ich wadą jest to, że mogą się zbić i narobić sporo zamieszania. Taka butelka na mleko staje się z miejsca niebezpieczna i niepraktyczna, gdy dziecko jest starsze i zaczyna samo się pożywiać z tego wygodnego naczynia. Z tej przyczyny rodzice często zastanawiają się, jaka butelka dla niemowlaka będzie jednocześnie praktyczna i higieniczna. Wybór przeważnie pada na silikonową, która jest też bardzo lekka i ma nowoczesny design. Pamiętać należy o tym, by co pewien czas zmieniać butelkę. Najczęściej trzeba wymieniać plastikową – nie można jej potraktować tak wysoką temperaturą jak butelki szklanej, stąd ryzyko rozwoju bakterii.
Nieraz rodzice mają trudności z wyborem butelki pod względem jej kształtu. W ofercie sklepów są bardzo różne rodzaje, na przykład tradycyjne lub modne ostatnio butelki z dziurką. Ta cecha butelek, aczkolwiek też ważna, należy do typowo estetycznych i nie wymaga głębszego zastanawiania się, jednak warto wybrać taką, by wygodnie się ją trzymało, a butelka była łatwa do umycia lub przechowywania.